tenisové rekordy

Tenisové rekordy v otvorenej ére

Tenisový zápas sa prvýkrát v histórii odohral niekedy začiatkom druhej polovice 19. storočia. Premiérový ročník prvého z najprestížnejších turnajov veľkej štvorky (tzv. Grand Slamov) - Wimbledonu - sa konal v roku 1877, zároveň ide o najstarší tenisový turnaj na svete vôbec.

Koncom 19. storočia sa šport tešil  už celosvetovej popularite a sezónu čo sezónu si na rôznych podujatiach merali sily najlepší tenisti a tenistky planéty. Od roku 1968 hovoríme o tzv. otvorenej ére tenisu, čo de facto znamenalo vznik čisto profesionálnych mužských a ženských tenisových okruhoch - ATP Tour (Association of Tennis Professionals) a WTA Tour (Women's Tennis Association). Po súčasnosť utieklo veľa vody a bolo prelomených viacero rekordov. Tenisové rekordy súčasnosti.

• spomedzi mužov vyhral najviac Grand Slamov Roger Federer (17), nasledujú Pete Sampras a Rafael Nadal (po 14); u žien sa o prvé miesto delia Steffi Grafová a Serena Williamsová (po 22), rovnako aj na druhom mieste sú dve hráčky - Chris Evertová a Martina Navratilová (po 18)
  • kariérny Grand Slam (teda titul z každého z turnajov veľkej štvorky - Australian Open, French Open, Wimbledon a US Open) dosiahli v živote štyria mužskí tenisti - Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovič a Andre Agassi; u žien bola úspešná hneď pätica hráčok - Chris Evertová, Martina Navratilová, Serena Williamsová, Maria Šarapovová a Steffi Grafová (tej sa to podarilo, ako jedinej v histórii športu, v jeden kalendárny rok - 1988)

• zlatý Grand Slam (teda veľká štvorka + zlato z Olympiády) dosiahli Andre Agassi a Rafael Nadal; u žien iba Steffi Grafová, ktorá to ale dokázala v roku 1988, čo znamená, že ako jediná hráčka histórie (aj čo sa týka mužov, aj čo sa týka žien) získala v jednom kalendárnom roku všetky Grand Slamy a k tomu aj zlato v dvojhre na Letných olympijských hrách v Soule

• najviac profesionálnych titulov akejkoľvek kategórie získal počas kariéry Jimmy Connors (109), na druhom mieste je Ivan Lendl (94); u žien si prvenstvo drží Martina Navratilová (167) a druhá je Chris Evertová (157)
  • neuveriteľných 11 416 es nastrieľal vo svojich vyše 600 kariérnych zápasoch Chorvát Ivo Karlovič, na druhom mieste je jeho krajan Goran Ivaniševič s "iba" 10 131 esami vo vyše 900 zápasoch
  • najdlhší mužský tenisový zápas (Wimbledon, 2010) trval vyčerpávajúcich 11 hodín a 5 minút a hral sa, samozrejme s prestávkami, tri dni - americký tenista John Isner v ňom v pomere 6:4 3:6 6:7 7:6 70:68 porazil Francúza Nicolasa Mahuta; samotný piaty set bol dlhší než druhý najdlhší zápas histórie; počas tohto zápasu padlo viacero rekordov - najviac gemov v sete (138 v piatom), najviac es od jedného hráča v zápase (113 es od Isnera, Mahut nastrieľal 103 es, čo je, prirodzene, druhé miesto v rebríčku) a najviac es v zápase celkovo (216 dohromady)
  • najdlhší ženský tenisový zápas trval takmer o polovicu kratšie - 6 hodín a 31 minút - čo je však zaujímavé, hral sa iba na dva víťazné sety; išlo o čisto americký súboj, Vicki Nelsonová pokorila krajanku Jean Hepnerovú v pomere  6-4 7-6 (13-11) (turnaj Central Fidelity Banks International v Richmonde, 1984)
  • naopak najkratší mužský tenisový zápas trval iba 25 minút, Jarkko Nieminen v ňom porazil Jiang Shana 6-0 6-0 (turnaj Shanghai Rolex Masters, 2001); v rovnakom pomere zvíťazila v najkratšom tenisovom zápase, tentoraz u žien, aj Steffi Grafová nad Natašou Zverevou (finále French Open 1988)
  • rekord za najviac zápasov bez prehry si drží švédska legenda Björn Borg (49 v roku 1978), čo je však obdivuhodné je, že je rovnako autorom aj druhej najdlhšej šnúry (48 zápasov v rokoch 1979-80); u žien je to neprekonateľná Martina Navratilová (75 zápasov v roku 1984), na druhom mieste je Steffi Grafová (66 zápasov v rokoch 1989-90)
  • rekordných 6 rokov ako svetová jednotka ukončil Pete Sampras, na druhom mieste sú Jimmy Connors a Roger Federer (po 5); čo sa týka žien, Steffi Grafová skončila na prvom mieste rebríčke 8 sezón, Martina Navratilová o jednu menej